top of page

Szyfr polialfabetyczny

l

Uniemożliwia użycie prostej analizy częstości, gdyż w tworzonych kryptogramach za daną literę jest podstawianych wiele różnych liter. Słowo kluczowe w tym przypadku służy do określenia alfabetów – są nimi alfabety Cezara wyznaczone przez kolejne jego litery. Przykładowo, niech słowem kluczowym będzie BIT :

 

Alfabet jawny: a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Alfabety szyfrowe: 1 B c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z a

2 I j k l m n o p q r s t u v w x y z a b c d e f g h

3T u v w x y z a b c d e f g h i j k l m n o p q r s

 

UtworzyliÅ›my alfabety szyfrowe zaczynajÄ…c od liter B, I, T,  nastÄ™pnie zaszyfrujmy sÅ‚owo: INFORMATYKA.

Pierwszą literę jawnego tekstu szyfrujemy posługując się pierwszym alfabetem szyfrowym, drugą drugim, trzecią trzecim, czwartą pierwszym itd.

1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 I N F O R M A T Y K A J V Y P Z F B B R L I Otrzymujemy kryptogram J V Y P Z F B B R L I , w którym każda z powtarzających się liter w tekście jawnym jest za każdym razem szyfrowana przez inna literę.

 

 

Szyfr monoalfabetyczny

Szyfrowanie ze słowem kluczowym polega na wybraniu dowolnego słowa kluczowego i wstawieniu go na początek alfabetu szyfrowego oraz kontynuowaniu alfabetu począwszy od litery kończącej słowo kluczowe. Należy pamiętać, aby usunąć powtarzające się litery ze słowa kluczowego. Przykład szyfrowania: Słowo kluczowe: poczta Tworzymy alfabet jawny: a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z Tworzymy alfabet szyfrowy: p o c z t a b d e f g h i j k l m n q r s u v w x y Zaszyfrujmy słowo: FOLDER Otrzymany kryptogram: A K H Z T N Aby odszyfrować wiadomość, odbiorca musi znać słowo kluczowe, a procedura przebiega tak jak przy szyfrowaniu.

bottom of page